Küldetésünk
Magyarországon közel 23 ezer gyermek él állami gondoskodásban és további 140 ezer kiskorút pedig fenyeget az a veszély, hogy bármikor elveszíthetik szüleiket, kiemelhetik őket a családjukból. Az érintett gyermekek többnyire elhúzódó bántalmazás, súlyos érzelmi és fizikai elhanyagolás, szexuális zaklatás, a szülők szenvedélybetegesége, krónikus betegsége vagy halála miatt kerülnek gyermekvédelembe. Emellett az esetek túlnyomó többségében az okok a családok szegénységével is összefüggenek.
Ahhoz, hogy ezek a gyerekek ne ismételjék újra szüleik történetét, ne állami gondoskodásban, szegénységben, alacsony iskolai végzettséggel vagy az utcán végezzék, rengeteget kell önerőből dolgozniuk, és rengeteg segítséget kell kapniuk támogatóktól, szakemberektől, valamint elfogadást a társadalomtól.
Az Alapítvány küldetésének tekinti, hogy valós problémák feltárásán keresztül határozzuk meg a támogatás módját és tartalmi szükségességét, annak érdekében, hogy valós, kézzelfogható és hatékony segítséget nyújtsunk a gyerekeknek és a „terepen” dolgozó felnőtteknek és szakembereknek egyaránt. Ennek érdekében több neves civil szervezettel is együttműködünk, akik a szakmai programjainkat még hatékonyabbá teszik, emellett támogatjuk a szakmai kerekasztalokat a gyermekvédelemben dolgozó szakemberekkel, valamint rendszeresen látogatjuk a hazai gyermekotthoni központokat és lakásotthonokat, hogy személyesen is betekintést kaphassunk az ott élő gyermekek és nevelőik mindennapi életébe.
Szakmai szemléletünkben irányadó, hogy a gyermekek körülményeik, megélt traumáik, a biztonságos háttér hiánya miatt többszörösen igénylik az elfogadó figyelmet, amely mentén segíteni tudjuk őket.
Szemléletünk meghatározója a kutatással alátámasztott megismerésen, a célzott támogatáson és az elfogadáson alapul, mely lehetőséget kíván nyújtani a gyermek jövőbeni sikeres helytálláshoz.
Az Alapítvány a szakmai megalapozás elősegítésére a 2020-2021. évben országos felmérés keretében térképezte fel a gyermekvédelem rendszerén belül, az otthonokban nevelkedők oktatási és mindennapi szükségleteit.
A kutatás kiemelt célja, hogy felhívja a figyelmet a gyermekotthonokban és lakásotthonokban
nevelkedő gyermekek eltérő szükségleteire, a teljes gyermekvédelmi rendszeren belül. A család nélkül nevelkedő gyermekek a kötődési és a családi minták hiányosságai miatt, nehezebben építenek fel szociális kapcsolatokat, oktatási mutatóik jelentősen az országos és a teljes gyermekvédelmi adatok alatt maradnak. Korai iskolaelhagyási veszélyeztetettségük fokozott, az osztályismétlések száma sokszorosa a hazai átlagnak. Legmagasabb iskolai végzettségük tekintetében alacsony képzettséggel lépnek ki az oktatás rendszeréből, amely tovább rontja munkapiaci esélyeiket és az önállóan felépítet t életút megvalósítását.
A megsegítés szakmai alapokra helyezése mellett, a Kutatási Tanulmány kifejezett célja, a társadalmi
figyelemfelhívás, mely túlmutat a felszínen mutatkozó atipikus viselkedésmintázatokon és láttatja a mögöttes tartalmakat, enyhítve a társadalmi sztereotípiák alapjául szolgáló megkülönböztetéseket. A Kutatási Tanulmány mindenki számára elérhető teljes és rövidített tartalommal.
Megvalósult kutatások:
- A gyermekotthonban nevelkedő fiatalok oktatási részvétele és jövőképe
- Kutatási Tanulmány, 2020. (teljes tanulmány)”